Karty paliwowe są emitowane przez koncerny petrochemiczne, a także przez niezależne firmy. Jednak myli się ten, kto myśli, że są to tylko karty umożliwiające kredytowanie zakupu paliwa. Rodzaje kart, jakie mogą wybrać przedsiębiorcy i dostosować do potrzeb swojej działalności, są różne. Sprawdzamy dla kogo jaka karta.
Często o wyborze odpowiedniej karty paliwowej, która obecnie jest jednym z podstawowych narzędzi finansowych przydatnych w pracy fleet managera, decydują różne czynniki. Na pewno jednym z podstawowych jest pokrycie kraju stacjami. Co jednak z tymi firmami, które pracują także za granicą, albo takimi, które wykorzystują w swojej działalności zaledwie kilka samochodów służbowych? Spokojnie, oferta jest na tyle szeroka, że każdy znajdzie kartę niemal idealnie dopasowaną do jego potrzeb.
BP
„Jesteś przedsiębiorcą posiadającym tylko jednego vana? A może zarządzasz tysiącami pojazdów w międzynarodowej firmie transportowej? Niezależnie od wielkości floty w Twoim przedsiębiorstwie, wśród proponowanych przez nas kart paliwowych zawsze znajdziesz taką, która będzie optymalnym rozwiązaniem”. Taka jest pierwsza informacja, która wita nas po odwiedzeniu zakładki Dla Przedsiębiorców na stronie BP. Dodatkowo, 560 stacji na terenie kraju to także duży atut.
BP Komfort PrepaidBP Komfort Prepaid to proste i efektywne rozwiązanie dla małych firm, których miesięczne wydatki paliwowe nie przekraczają 14 000 zł. Aby z niej korzystać, wystarczy wypełnić formularz online dostępny na stronie i dokonać przedpłaty. Nie jest wymagane podpisanie umowy ani dostarczanie żadnych dokumentów finansowych czy zabezpieczeń. Korzystanie z karty znacznie przyspiesza dokonywanie płatności na stacji, daje pełną kontrolę nad wydatkami dzięki dostępowi do usług BP online oraz zapewnia jedną zbiorczą fakturę w miesiącu. To idealne rozwiązanie dla niewielkich firm, które chcą kontrolować swoje wydatki na paliwo. Jednak to nie wszystkie korzyści – klienci mogą otrzymać 5 groszy rabatu na litrze paliwa regularnego i 10 groszy na paliwie premium. Maja także 5% zniżki na myjnie, płyn do spryskiwaczy i olej. Atutem są też formalności ograniczone niemal do minimum.
BP PlusTo najpopularniejsze rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, których samochody pracują na terenie Polski. Bez względu na to, jak liczna jest nasza flota, karta BP Plus jest w stanie zaoferować najwięcej korzyści. Klienci, decydując się na podpisanie umowy, będą mogli korzystać z jednej z 560 stacji BP oraz z 300 stacji Circle K, na których także honorowana jest karta. Oczywiście, decydując się na ten rodzaj karty, możemy korzystać ze wszystkich udogodnień, jakie przysługują klientom: rabaty na paliwo, myjnie i płyny eksploatacyjne. Ponadto klienci mają dostęp do indywidualnych raportów pozwalających na bieżąco monitorować tankowania, a co za tym idzie spalanie swoich kierowców. Oczywiście karta BP Plus to także bezpieczeństwo bezgotówkowych transakcji. Co istotne, funkcjonalność kart można konfigurować i zawężać. Możemy zdecydować się na kartę przypisaną do numeru samochodu lub kartę na okaziciela. Także to, za co możemy zapłacić kartą, można definiować w zależności od karty.
Karta Paliwowa BP + AralTo karta paliwowa dedykowana tym firmom, których samochody funkcjonują w kraju, ale także za granicą. Dzięki obecności w 30 krajach użytkownicy mają dostęp do ponad 25 tysięcy stacji akceptujących system Routex. Karta dedykowana jest głównie firmom transportowym. Dzięki karcie można opłacać Toll Box i w łatwy sposób odzyskiwać VAT i akcyzę. Klienci mają także całodobową pomoc drogową na terenie Europy. Karta pozwala w łatwy sposób kontrolować wydatki, a kierowcom zapewnia bezpieczeństwo transakcji bezgotówkowych.
LotosDrugi z największych polskich producentów paliw, firma Lotos, oczywiście także ma w ofercie karty paliwowe. Lotos Biznes, bo tak nazywa się karta, jest akceptowana na 488 stacjach Lotos, 409 stacjach Shell i ponad 8000 stacji na terenie Europy. Atrakcyjne rabaty oraz możliwość rozliczeń w oparciu o ceny hurtowe Grupy LOTOS, również na stacjach autostradowych typu MOP. To także możliwość wyznaczenia stacji preferowanych z wyższym poziomem rabatu, korzystna oferta cenowa zakupu AdBlue z dystrybutora, a także najwyższej jakości paliwo Lotos. To oczywiście także dostęp do narzędzi on line pozwalających kontrolować wydatki na paliwo. To także serwis www, który w czasie rzeczywistym dostarcza informacji o zrealizowanych transakcjach i możliwości limitowania zakupów w ujęciu dziennym, tygodniowym i/lub miesięcznym, w tym kalendarz tankowań umożliwiający aktywowanie karty tylko dla określonych dni tygodnia/miesiąca.
Lotos Biznes to także indywidualne programowanie kart pod kątem dostępności asortymentu w ramach różnych grup produktowych, rozbudowany system powiadomień sms/email dedykowany dla klienta. dostarczający informacji m.in. o dostępnym limicie, zrealizowanych transakcjach, przekroczeniu limitu karty itp. kontrola procedur transakcyjnych na stacjach.
Klienci mają do wyboru jedną z trzech:
PKN ORLENOferta kart zawiera różne rozwiązania dostosowane do wymagań i oczekiwań danej firmy – jej wielkości, liczby i rodzajów pojazdów, profilu działalności, a także ilości tankowanego paliwa. Głównym produktem flotowym jest Program FLOTA, przeznaczony dla dużych parków samochodowych, tankujących co najmniej 1000 litrów miesięcznie. Karta FLOTA umożliwia bezgotówkowe tankowanie w Polsce, z kolei karta OPEN DRIVE otwiera dostęp do stacji paliw także poza granicami kraju. Dla mniejszych firm PKN ORLEN przygotował dwie atrakcyjne propozycje. Karta BIZNESTANK to oferta skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw, w ramach której oferowane są rabaty gotówkowe od pierwszego tankowanego litra oraz rabaty na wybrane usługi na stacji paliw, zbiorcze faktury oraz dostęp do portalu. Druga propozycja to Karta MIKROFLOTA, unikatowe rozwiązanie skierowane przede wszystkim do sektora mikroprzedsiębiorstw, małych firm oraz osób prowadzących działalność gospodarczą, dla których karty paliwowe były do tej pory poza zasięgiem ze względu na limity zakupowe. MIKROFLOTA umożliwia bezgotówkowe zakupy paliw, produktów oraz usług na stacjach paliw pod marką ORLEN i Bliska. Tych stacji jest 1700 na terenie kraju.
Kolejnym segmentem produktów w portfolio flotowym są karty przedpłacone – Karta UPOMINKOWA i ZAKUPOWA. Obie karty pozwalają na dokonywanie bezgotówkowych zakupów paliw, produktów w sklepie oraz usług na stacjach paliw należących do sieci ORLEN i BLISKA. Karta UPOMINKOWA jest dostępna dla wszystkich klientów na stacjach paliw, natomiast Karta ZAKUPOWA jest skierowana do klientów instytucjonalnych jako nowoczesne i efektywne narzędzie promocji i reklamy towarów oraz usług.
Shell
Koncern ma bardzo klarowną politykę odnośnie kart. Rodzaj karty zależy od limitu tankowanego paliwa. Jeśli tankujesz więcej niż 40 tysięcy litrów rocznie karta oferuje:
W przypadku, kiedy tankujemy mniej niż 40 tysięcy litrów rocznie:
Circle KJeżeli nie wszyscy wiedzą, to nazwa sieci stacji kiedyś znana pod marką Statoil. Sieć jest w porozumieniu Routex, oznacza to, że karty BP akceptowane są na stacjach Circe K i odwrotnie – kartami Circle K zapłacimy na stacjach BP.
W ofercie koncernu są trzy karty: Circle K Easy Card, Circle K Polska i Circle K Europa. Pierwsza z kart to najłatwiejszy sposób na obniżenie całkowitych kosztów zakupu paliwa. Bez zbędnych formalności i nie ponosząc żadnych kosztów, otrzymujesz kartę, a dzięki niej: zbiorczą fakturę, rabaty i dostęp do portalu. Aby uzyskać kartę Prepaid wystarczy wypełnić formularz. Dzięki temu uzyskujemy rabaty na paliwo, myjnię i zakupy w sklepie. Kartę można doładować na stacji bezpośrednio przed dokonaniem zakupu lub przelewem na dedykowane konto. Raz w miesiącu klient otrzymuje zbiorczą fakturę. Kartę można przypisać do numeru rejestracyjnego pojazdu, co zapewni łatwiejszą kontrolę wydatków i bezpieczeństwo. Istnieje możliwość ustawienia odpowiednich limitów kwotowych (dziennych, tygodniowych, miesięcznych), jak również wprowadzenie ograniczeń produktowych dla danej karty, które pozwalają na zmniejszenie ryzyka nadużyć związanych z jej wykorzystaniem. Każda karta zabezpieczona jest indywidualnym kodem PIN.
MoyaKarta MOYA Firma umożliwia zakup paliw, płynów do spryskiwaczy oraz AdBlue na wszystkich stacjach paliw MOYA w całej Polsce.
Karty flotowe akceptowane na stacjach MOYA działają w trybie online, co wpływa na bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji. Oprócz przeszkolonego personelu stacji, do dyspozycji użytkowników oddana jest pomoc techniczna dostępna w trybie 24/7.
Istotnym wyróżnikiem sieci MOYA na tle konkurencji są stacje automatyczne, których usługi skierowane są wyłącznie dla klientów flotowych. Obiekty te położone są przy głównych szlakach transportowych, a ich przewagą jest brak kolejek – stacje nie prowadzą sprzedaży detalicznej, a płatność za paliwo uiszczana jest w zewnętrznym terminalu.
Karta MOYA Firma występuje w wersji bezgotówkowej, prepaid (przedpłaconej) i gotówkowej. Modele rozliczeń zostały dopasowane do szerokiego grona odbiorców. Z kart paliwowych MOYA Firma korzystają zarówno firmy dysponujące dużymi flotami, jak i niewielkie przedsiębiorstwa, które zarządzają zaledwie kilkoma pojazdami.
Dla większego komfortu fleet managerów oraz kierowców operator karty MOYA Firma stworzył również bezpłatną aplikację mobilną. Aplikacja MOYA Firma daje dostęp do pełnego zarządzania flotą samochodową, a kierowcom umożliwia płatność za paliwo na stacjach.
Firmom, które tankują również poza granicami Polski, MOYA oferuje innowacyjne karty MOYA IQ Europe. System ten gwarantuje utrzymanie jednej ceny za paliwo przed siedem dni na ponad 1800 stacjach w całej Europie. Pozwala to na efektywniejsze planowanie kosztów związanych z podróżami floty za granicą.