Kiedyś wiele rozwiązań flotowych było dedykowanych dla dużych firm. Jednak od kilku lat rynek dostrzegł zalety także mniejszych klientów. Sprawdzamy jakie rozwiązania oferują emitenci dla małych firm.
Wiele rozwiązań ze świat motoryzacji, czy to poprawiających komfort czy to wpływających na bezpieczeństwo debiutowało we flagowych modelach. Przez lata stopniowo pojawiały się także w samochodach niższej klasy, aż upowszechniły się zupełnie. Z rozwiązaniami biznesowymi było podobnie. Najpierw leasingi były dostępne dla dużych firm, które działały co najmniej dwa lata na rynku, trzeba było dostarczyć kilka tomów księgowej dokumentacji i czekać na pozytywną decyzję. Z biegiem czasu procedury zelżono, a obecnie wniosek leasingowy może wysłać osoba prowadząca działalność gospodarczą wysłać online, a decyzja często pojawia się tego samego dnia. Analogicznie jeżeli chodzi kwestie związane z kartami paliwowymi. Nic dziwnego, skoro o silne polskiego biznesu świadczą mali i średni przedsiębiorcy. Dla koncernów jest to problem, bo prościej powalczyć o jednego klienta mającego kilkaset samochodów, niż o stu klientów mających trzy samochody, ale w efekcie każdy klient ma znaczenie. Oczywiście emitenci wciąż główne ofertowe działa mają skierowane na wielkich klientów, często operujących za granicą, ale coraz więcej uwagi poświęcając także tym z nas, dla których korzyści z tankowania i realizowania płatności kartami są znaczące.
Jeden z wiodących koncernów ma w swojej ofercie karty dla firm, które mają do pięciu samochodów. Są to Karty BP Komfort Prepaid. Wystarczy wypełnić prosty formularz, dokonać przedpłaty i cieszyć się z korzyści wynikających z użytkowania kart, a te są niemal tożsame z tymi, jakie mają klienci posiadający duże floty. Wśród benefitów wymienić należy zbiorczą fakturę otrzymywaną raz w miesiącu, dostęp do wszelkich narzędzi online, rabat na paliwie wynoszący od 5 do 12 groszy na litrze (w zależności jaki rodzaj paliwa tankujemy) czy rabaty na myjnie, płyny do spryskiwaczy czy wreszcie oleje – rabaty te wynoszą 5%. Także oferta klasycznych kart, działających w systemie Routex, nie wyklucza korzystania z nich przez mniejsze firmy. Są to rozwiązania nie polegające już na przedpłacie. Karta BP Plus umożliwia korzystanie z 900 stacji sieci BP oraz Circle K na terenie całego kraju. Raz w miesiącu dostajemy zbiorczą fakturę, a dzięki możliwości personalizacji kart możemy dowolnie zawężać produkty i usługi za które nią zapłacimy. Może to być karta przypisana do numeru samochodu bądź na okaziciela. Dzięki dostępowi do portalu możemy niemal online monitorować przebieg transakcji. Nowością w ofercie jest karta umożliwiająca jednoczesne płacenie za paliwo oraz energię zużytą do ładowania pojazdów EV.
Andrzej Kisała
Dyrektor ds. Rozwoju Sprzedaży Flotowej, Anwim S.A.
MOYA firma to kompleksowy ekosystem flotowy dla każdej firmy, niezależnie od jej wielkości i rodzaju użytkowanych pojazdów. Dzięki elastycznym modelom płatności, nowoczesnym narzędziom zarządzania oraz rozbudowanej infrastrukturze stacji paliw i ładowarek EV, przedsiębiorcy mogą optymalizować koszty, uprościć administrację i zwiększyć efektywność operacyjną floty samochodowej.
Użytkownicy MOYA firma mają dostęp do nowoczesnych narzędzi zarządzania flotą, w tym Elektronicznego Biura Obsługi Klienta (e-BOK), które pozwala na monitorowanie kosztów, kontrolowanie wydatków i wygodne zarządzanie fakturami. Możliwość zbiorczego fakturowania upraszcza procesy księgowe, a mobilna aplikacja flotowa zapewnia Fleet Managerowi szybki dostęp do kluczowych funkcji a kierowcy szybkie i wygodne płatności przy dystrybutorze. Duże i średniej wielkości przedsiębiorstwa mogą skorzystać z kart flotowych dostępnych w trzech modelach rozliczeń – gotówkowym, przedpłaconym oraz bezgotówkowym. Opcja bezgotówkowa umożliwia odroczenie płatności nawet do 30 dni, co pozwala na elastyczne zarządzanie budżetem i płynnością finansową firmy.
Dla najmniejszych firm i jednoosobowych działalności gospodarczych stworzona została dedykowana karta MOYA mikrofirma, która zapewnia atrakcyjną zniżkę do 10 gr/l na wszystkie paliwa, bez minimalnego progu tankowania. Z rabatu można skorzystać od razu, poprzez mobilną aplikację MOYA firma, nie czekając na przesyłkę z fizycznymi kartami MOYA mikrofirma. Kartę MOYA mikrofirma można aktywować w kilka minut poprzez autorejestrację w pobranej na smartfon aplikacji , wszystko odbywa się on-line bez konieczności podpisywania fizycznej umowy. Użytkownicy mają do wyboru dwa modele rozliczeń – gotówkowy oraz przedpłacony.
Karty flotowe MOYA firma i MOYA mikrofirma są akceptowane na ponad 500 stacjach paliw MOYA w całej Polsce, a ich zasięg dodatkowo rozszerza współpraca z sieciami Shell i Amic, co daje łącznie ponad 1000 lokalizacji. Dla przedsiębiorców, którzy już dziś w swojej flocie posiadają zarówno pojazdy z napędem saplinowym jak i elektrycznym, dedykowana jest Multienergetyczna karta flotowa MOYA firma która oprócz tankowania standardowych paliw umożliwia również ładowanie pojazdów EV w ponad 3100 punktach ładowania w Polsce. To idealne rozwiązanie dla flot mieszanych oraz firm, które planują elektryfikację floty w przyszłości., które cieszy się uznaniem, – zdobyło prestiżową nagrodę FLEET Derby 2024.
Dodatkowo, dzięki międzynarodowym kartom TFC, użytkownicy mogą korzystać z kart flotowych w całej Europie. W ramach usług TFC, klienci MOYA firma oprócz stałych, atrakcyjnych cen i bezgotówkowych rozliczeń, mają możliwość także rozliczania opłat drogowych oraz szybkiego zwrotu podatku VAT i akcyzy za zakupione za granicą paliwo.
Piotr Spodar
Head of Telesales w E100
E100 to europejski holding technologiczny z 6 biurami w krajach UE oraz biurem w Ukrainie. Pomagamy rosnąć firmom transportowym. Robimy to dostarczając zaawansowane technologicznie usługi i produkty na styku mobilności, IT i finansów w możliwie najlepszej cenie. Skupiamy się na rozwoju technologii, które pozwalają właścicielom firm z sektora MŚP optymalizować ich biznesy pod kątem: bezpieczeństwa, zarządzania czy kosztów.
Najbardziej znani jesteśmy z naszej karty paliwowej. Do zaoferowania mamy 2 rodzaje kart paliwowych, których wybór zależy od zasięgu działania naszego klienta:
Krajowa karta paliwowa z taryfami SMART to rozwiązanie dedykowane firmom działającym na terenie Polski. Pewne oraz przejrzyste zniżki od ceny hurtowej lub ceny na słupie zależne od wolumenu tankowania. Oferta uwzględnia wszystkie rodzaje paliwa (ON, PB oraz LPG) w sieci ponad 4000 stacji obejmującej popularne marki takie jak Orlen, MOL, Amic czy Moya. Użytkownicy karty mogą skorzystać również z rabatu na myjnie i akcesoria samochodowe. Karta wydawana jest w trybie przedpłaconym lub z limitem kredytowym do 115 000 zł.
Międzynarodowa Karta Paliwowa E100 dostępna jest w wersji przedpłaconej lub z limitem kredytowym do 25 000 EUR. Użytkownicy karty otrzymują dostęp do sieci akceptacji obejmującej ponad 18 500 punktów w 32 krajach, a także bogatego pakietu usług dodatkowych takich jak opłaty drogowe (24 kraje), zwrot VAT (30 krajów) i akcyzy (7 krajów) oraz faktoring.
Zachęcamy klientów do korzystania z naszego Panelu Klienta E100. To po prostu centrum dowodzenia firmą transportową. Jest intuicyjny, przejrzysty i funkcjonalny. W jednym miejscu nasz klient może zobaczyć wszystkie kluczowe elementy związane z funkcjonowaniem firmy i zarządzać wieloma parametrami za pomocą kilku kliknięć. Widać aktualne saldo firmy. Pod ręką: historia transakcji, faktury, wszystkie karty, którymi posługują się kierowcy i świetne filtry, za pomocą których właściciel może bardzo elastycznie zarządzać kartami, sieć stacji z aktualnymi cenami i zniżkami.
Aplikacja E100 Mobile wraz z funkcjonalnością E100 Mobility
Ułatwia zarządzanie wydatkami, planowanie trasy i miejsca tankowania. Kierowca może np. znaleźć najbliższą stację paliw, wybrać trasę, a następnie eksportować ją do popularnych aplikacji nawigacyjnych. Znajdzie tam również szczegółowe informacje o każdej ze stacji z sieci akceptacji E100 z uwzględnieniem rodzaju paliwa czy usług dodatkowych. W opcji menedżerskiej aplikacji właściciel firmy, czy menadżer zarządzający flotą może m.in.:
W ramach aplikacji, którą wciąż rozwijamy jest E100 Mobility – dodatkowa funkcjonalność. Dzięki niej Klienci E100 mogą rozliczyć transakcje za tankowanie paliwa bezpośrednio przy dystrybutorze nie korzystając z systemów kasowych i terminali. Sam proces tankowania przebiega błyskawicznie i wymaga tylko kilku kliknięć w telefonie z włączoną aplikacją. Wystarczy: wybrać stację, następnie dystrybutor, kiedy aplikacja zaproponuje rozpoczęcie tankowania – fizycznie zatankować i po zakończeniu potwierdzić to w aplikacji. Warto wspomnieć, że z E100 Mobility można już skorzystać na ponad 2500 stacji paliw w całej Europie.
To antyfraudowy system, który pomaga przewoźnikom zabezpieczyć się przed kradzieżą paliwa z wykorzystaniem kart paliwowych. Secure E-BOX działa w oparciu o dane GPS urządzenia pokładowego (OBU) oraz stacji, na której kierowca chce zatankować. Jeśli w momencie żądania autoryzacji, dane GPS nie pokrywają się, transakcja automatycznie jest blokowana.
E100 nieustannie rozwija Secure E-BOX, dodając funkcjonalności, które jeszcze bardziej wspierają nowoczesne zarządzanie flotą. Najnowsze ulepszenia obejmują:
To wysoko wyspecjalizowane narzędzie analityczne, dzięki któremu właściciel firmy może monitorować kluczowe wskaźniki i dane z kart paliwowych, znajdować elementy do poprawy, optymalizować je, tworzyć realistyczne prognozy czy wizualizować dane.
FastData zajmuje się łączeniem strumieni danych biznesowych, analizuje zebrane informacje i prezentuje je w postaci gotowych raportów. FastData pozwala m.in.: analizować wydatki na paliwo, opłaty drogowe i inne usługi; tworzyć raporty z podziałem na czas, lokalizację i typy usług; planować swój budżet w oparciu o raport Prognozy czy monitorować kluczowe wskaźniki. To tak naprawdę analityk biznesowy na etacie w firmie transportowej.
Kamil Kwiatkowski
Kierownik Sprzedaży Flotex Polska
Na rynku paliw można poczuć pewien trend zmian. Coraz więcej firm z branży dostrzega także potrzeby drobnego biznesu. Flotex Polska nie tylko płynie w tym nurcie od dawna, ale nawet go kształtuje. W naszym portfolio produktowym można znaleźć Flotex Control 360° – pakiet rozwiązań dedykowanych właśnie MŚP. Usługa pozwala zoptymalizować obszary kluczowe z punktu widzenia zarządzania firmowymi samochodami: kontrolę budżetu i wypracowywanie oszczędności – przez tankowanie z kartami paliwowymi; efektywne księgowanie – dzięki fakturze zbiorczej, a także aktywnie podnieść bezpieczeństwo w firmie z pomocą tarczy antykradzieżowej i monitoringu GPS pojazdów. Warto podkreślić, że we Flotex jesteśmy otwarci także na nowo powstałe biznesy. W natłoku papierologii, która dotyka zwłaszcza świeżo otwarte firmy, ich właściciele szczególnie cenią uproszczoną ścieżkę dostępu do kart. Wszystkie formalności we Flotex można załatwić online już w kilka dni.
W ramach korzystnego multipakietu Flotex Control 360° klient otrzymuje dostęp do kart flotowych pięciu topowych koncernów paliwowych (ORLEN, BP, SHELL, MOYA, AMIC) wraz z atrakcyjnymi rabatami i usługami na ponad 4400 stacjach. Unikatem na rynku jest Flotex List Price – dynamiczny system rabatowy, który pozwala zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt groszy na ON i PB. Przykład: tylko w 2024 r. średni opust w ofercie FLP wyniósł aż 30 gr na każdym litrze benzyny i oleju napędowego, na ponad 600 stacjach MOYA i AMIC.
Ale to nie koniec dobrych wiadomości dla przedsiębiorców. Prawdziwym game changerem dla sektora mniejszych firm jest nasza tegoroczna nowość – Bezpieczna Flota. Usługa już działa i pomaga wykryć wyłudzenia paliwa w firmie dokonywane przez nieuczciwych kierowców na wszystkich 4400 stacjach. Tarcza antykradzieżowa, “uzbrojona jest” w system telematyczny pracujący w oparciu o moduł zintegrowany z szyną CAN w samochodzie. Rozwiązanie działa w pełni automatycznie i porównuje faktyczną ilość paliwa wlaną do baku pojazdu, z danymi transakcji dokonanymi kartą flotową. Co więcej, Bezpieczna Flota niezależnie od pracownika stacji sprawdzi, czy numer rejestracyjny tankowanego pojazdu pokrywa się danymi przypisanymi do karty flotowej. Bezpieczna Flota dostępna jest także w wersji wzbogaconej o monitoring GPS, który pozwala na bieżącą analizę tras i zużycia paliwa, dodatkowo zwiększając efektywność przejazdów. To nieocenione wsparcie dla przedsiębiorcy, który nie musi zatrudniać dodatkowego managera floty. Sam system jest jego “wirtualnym asystentem” – automatycznie wyśle alert w momencie wykrycia nieprawidłowości.
Flotex Control 360° zapewnia pełną kontrolę nad wydatkami, automatyczne raportowanie oraz uproszczone fakturowanie, co eliminuje konieczność zbierania pojedynczych paragonów. Raz w miesiącu na zbiorczą fakturę trafiają nie tylko wydatki paliwowe ponoszone na stacjach wszystkich koncernów, ale także płatności autostradowe, opłaty za parkingi, myjnie, czy korzystanie z ładowarek do aut elektrycznych. Wszystkimi narzędziami można łatwo zarządzać z poziomu intuicyjnego Panelu Klienta.
Karta paliwowa dla jednoosobowej firmy – taką ofertę ma dla mikroprzedsiębiorców Shell.
Karta paliwowa dla mirkofirm to doskonały sposób na optymalizację swoich wydatków na paliwo. Dzięki niej w szybki sposób przedstawisz rozliczenie faktur za paliwo swojej księgowej. Karta paliwowa dla jednoosobowej firmy od Shell to nowoczesne i praktyczne narzędzie dla mikrofirm. Znajdując się na czele technologicznych innowacji, firma Shell umożliwia korzystanie z karty paliwowej na niemal 1300 stacjach paliwowych w Polsce. Obejmuje to ponad 450 stacji Shell oraz ponad 800 stacji MOL, Lotos i MOYA.
Karta paliwowa JDG może być imienna i przypisana do konkretnego kierowcy, na okaziciela, czy nawet na numer rejestracyjny pojazdu. Taka możliwość daje dodatkową swobodę i kontrolę w zarządzaniu wydatkami.
Karta nie tylko ułatwia regulowanie transakcji, ale także uprawnia do korzystania ze zniżki na różne rodzaje paliw, takie jak Shell V-Power 95, Shell V-Power Racing, Shell FuelSave 95, czy oleje napędowe Shell V-Power Diesel i Shell FuelSave Diesel. Oszczędności obejmują również LPG – Shell AutoGas, akcesoria i chemię samochodową, a także wybrane usługi, jak myjnie.
Karta paliwowa JDG oferuje transakcje bezgotówkowe na stacji. To niezwykle wygodne i eliminuje potrzebę przechowywania i rozliczania papierowych faktur. Dzięki temu, karta paliwowa dla JDG zdecydowanie usprawnia zarządzanie finansami. Każda transakcja jest rejestrowana i widoczna od razu w aplikacji mobilnej Shell Fleet App, co pozwala na bieżące monitorowanie i analizę wydatków. Zbiorczą fakturę można pobrać z aplikacji.
Wybierając kartę paliwową od Shell, zyskujesz narzędzie, które pomaga w efektywnym zarządzaniu wydatkami i pozwala na skupienie się na kluczowych aspektach prowadzenia firmy.
To jeden z wiodących emitentów i operatorów kart. Niezaprzeczalną zaletą produktów UTA jest dostęp do bardzo szerokiej sieci stacji, ponieważ niemal każda sieć oferuje możliwość płatności kartami UTA. Mimo, że karty kojarzone są z dużymi firmami to na stronie możemy przeczytać, że mogą z nich skorzystać także małe i średnie firmy, ponieważ nie ma limitu tankowań ani opłaty wstępnej. Co otrzymuje klient, przede wszystkim dostęp do sieci stacji w Europie liczącej 90 tysięcy punktów. Widać wyraźnie, że oferta wyrosła z obsługi flot transportowych pracujących w całej Europie. Karta UTA została opracowana w celu kompleksowego i bezgotówkowego zaopatrzenia całej floty pojazdów użytkowych w niezbędne produkty i usługi. Rozwiązania UTA wspierają managerów floty zapewniając szczegółową analizę i lepszą kontrolę wydatków w zakresie tankowań, opłat drogowych, fakturowania i innych usług. Klienci otrzymują stałe rabaty na paliwo, do 18 groszy na litrze. Oczywiście funkcjonalności kart możemy dowolnie zawężać a jasność rozliczeń zapewnia zbiorcza faktura czy dostęp do portalu klienta.
Na stronach koncernu możemy jasno przeczytać, jakie warunki musi spełnić firma, aby ubiegać się o określona kartę. Z reguły są to limity dotyczące liczby tankowanych w miesiącu litrów – 1000 a nawet 4000. Ciekawą formą jest też karta, której ograniczenie stanowi liczba zatrudnionych pracowników. To karta Program Benefit. Firma zamawia kartę a z jej benefitów mogą korzystać pracownicy. Jeżeli chodzi o ofertę dla mniejszych firm klienci mogą skorzystać z karty Cash Card. To karta gotówkowa która zapewnia korzyści takie jak rabaty na paliwo (15 groszy), myjnie czy zakup olejów bądź płynów do spryskiwaczy – 15%. Poza tym klienci mają dostęp do transakcji online i oczywiście zbiorcze fakturowanie.
Kinga Nowak
p.o. Dyrektor Biura Rozwoju Sprzedaży Paliw w ORLEN
ORLEN oferuje programy flotowe dla firm zarówno z sektora publicznego jak i prywatnego, które posiadają zróżnicowane floty pojazdów (samochody osobowe jak i ciężarowe) i realizują usługi transportowe o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym.
Programy kart flotowych ORLEN zostały stworzone w oparciu o potrzeby i oczekiwania potencjalnych Klientów. Duże i średnie przedsiębiorstwa korzystają najchętniej z Programu Flota, Programu Open Drive oraz Programu DKV/ORLEN. Dla mikro i małych przedsiębiorców ORLEN oferuje Program Biznestank i Mikroflota.
Najbardziej popularny „Program Flota” zapewnia kierowcom dostęp do największej w Polsce sieci stacji paliw (ponad 1900 placówek na terenie całego kraju), oferujących najwyższej jakości towary i usługi, w tym bogatą ofertę usług gastronomicznych. Karta flotowa jest rozwiązaniem pozwalającym skutecznie kontrolować zużycie paliwa, a co za tym idzie szacować koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Podstawową zaletą „Programu Flota” jest możliwość bezgotówkowego zakupu paliwa, towarów i usług dostępnych na stacjach ORLEN. Co ważne, „Program Flota” można rozbudować o kolejne programy jak na przykład „Open Drive” lub „DKV/ORLEN”, które pozwalają na dokonywanie bezgotówkowych transakcji za granicą. Ponadto program ten zapewnia atrakcyjny system rabatowania, pozwala na odroczony termin płatności oraz uproszczone elektroniczne fakturowanie, a także szeroki pakiet usług dodatkowych. Dzięki portalowi flotowemu klienci mogą zdalnie zarządzać kartami, definiować limity zgodnie z indywidualnymi potrzebami oraz mieć dostęp do szeregu raportów, czyli pełnej kontroli wydatków. Warto pamiętać, że transakcje dokonywane za pomocą karty flotowej podnoszą komfort pracy spedytorów, ale także bezpieczeństwo kierowców, którzy nie muszą zabierać ze sobą gotówki.
Z kolei Klienci objęci Programem Biznestank otrzymują rabat już od pierwszego zaatakowanego litra paliwa, dodatkowo zyskują 10% rabatu na myjnię i odkurzacz. Niezależnie do którego Programu przynależą Klienci, wszyscy mogą posiadać coraz bardziej popularną w Polsce aplikację VITAY. Klienci zyskują dzięki niej dostęp do atrakcyjnych promocji, kuponów z rabatami oraz zdobywają dodatkowe punkty za zakupy na stacjach ORLEN.
W zamian za zebrane punkty Klienci otrzymują nagrody z oferty gastronomicznej Stop.Cafe (przykładowo: kanapki, sałatki, hot-dogi, szeroki wybór kaw, soki wyciskane), a także spośród innych produktów, takich jak m.in. kanister czy gaśnica samochodowa. Aplikacja umożliwia też obsługę kart, takich jak BIZNESTANK, Karta Dużej Rodziny i VITAY za pomocą jednego kodu QR. W połączeniu z ORLEN Pay pozwala na szybkie i bezpieczne płatności za paliwo czy myjnię – bezpośrednio przy dystrybutorze.
Szeroki pakiet usług dodatkowych pozwala na łatwiejsze podróże oraz wygodniejsze zakupy. Dla przykładu:
Podobnie jak wymienione wcześniej karty UTA także DKV jest emitentem nie posiadającym własnych stacji tankowania. Oznacza to, że kartami DKV możemy zapłacić niemal na każdej stacji w kraju i nie tylko. Mimo, że firma oferuje nie tylko karty ale także rozbudowane narzędzia wspomagające zarządzanie, w tym transportem ciężkim, na jej stronie znajdziemy adnotację, że: Karty paliwowe oferują wiele korzyści dla firm, dzięki czemu są niezbędnym narzędziem do efektywnego zarządzania flotą – i opłacają się już od pierwszego pojazdu. Niezależnie od tego, czy posiadasz ciężarówkę, autobus, furgonetkę czy samochód osobowy, małą, średnią czy dużą flotę.
Sprawę wyboru odpowiedniej karty do naszej floty ułatwi wyszukiwarka kart, która można znaleźć na stronie DKV. Wybieramy zakładkę mikroflota, a do wyboru mamy jeszcze flota osobowa, ciężarowa oraz e-flota. Ciekawe, że nawet jeżeli szukamy karty dla mikrofloty w kolejnym kroku wybieramy, czy nasze samochody jeżdżą w Polsce czy na terenie Europy. Wybieramy tylko nasz kraj i w kolejnym kroku znowu mamy wybór: Czy pojazd klasyczny czy elektryczny. Wybieramy klasyczny napęd i możemy zapłacić za mycie, tankowanie i autostrady. W ostatnim kroku możemy wybrać, czy chcemy ratować środowisko, czy nie. Następnie pozostaje wysłać wniosek i czekać na akceptację.
Tomek Siwiński